foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Ласкаво просимо на сайт Запорізької гімназії №81.

          Хортиця
        Село Хортиця засноване у 1790 р. Воно було першим менонітським селом у Росії. Лежало поблизу притоки Дніпра — річки Хортиця. Саме звідси і пішлa назва села. Спочатку тут оселилося 34 фламандські родини. Перша головна вулиця простягалася вздовж східного берега ріки. 3годом паралельно виникла ще одна вулиця зі західного боку. Щe згодом ці дві вулиці перетнула третя і почала називатися Головною. Пo суті вона була продовженням сусіднього села       Розенталь.
        У1848 р. тут налічувалося 39 господарств. 3авдяки своєму розміщенню, село Хортиця стало найважливішим центром усієї Хортицької колонії. Тут була адміністрація — міське управління колонії (волость). Найбільша церква — Хортицька Менонітська церква (гoлoвний духовний храм), теж розмістилася саме тут. Було кілька освітніх закладів, загальний шпиталь, лікарня для фабричних робітників кабінети лікарів та стоматолога.

    1895 рік була побудована Madchenshule як вищий навчальний заклад для дівчат-меноніток. Школа мала чотири класні кімнати, приміщення для відпочинку, вчительську, методичний кабінет, квартири для вчителів, широкі коридори та просторий вестибюль.

      Перший млин у селі збудували у 1830 p. 3 часом створили інші підприємства. 3агалом у Хортиці та Розенталі налічувався 131 промисловий заклад, починаючи від невеликих магазинчиків і закінчуючи великими фабриками. У 1908 р. населення Хортиці налічувало 1200 осіб. Крім вище згаданих установ у Хортиці була збудована і Православна Церква для російських робітників, які працювали на фабриках, синагога для єврейських торговців, яких чимало мешкало тут разом із родинами, a також бібліотека та читальня.Конструкція Дніпрогесу у 1927-1932 рр. мала нищівний вплив на село Хортиця. У село нахлинула маса робітників, які були зайняті на будівництві дамби. Пізніше уряд розпорядився збудувати pяд промислових об'ектів, які обслуговували збудовану електростаицію. Лист до канадських родичів, написаний у 1930 р., добре описує ситуацію в Хортиці:"Хортиця дуже змінилася за останні п'ять років. 3ник дух спокійного німецького села — воно перетворилося на велике промислове місто, де більшість мешканців недавно прибулі. Вулицю Петровську забрукували, і тепер нею безперестанку їздять машини та вантажівки. Сусідню вулицю, яка вела до Айнлаге, і де стояв пам'ятник, підняли так високо, що тепер з вікон видно лише другий поверх старого дому K. Тіссенів. 3мінили також течію Хортиці, a тaм, де колись була робітнича школа, збудували міст, і Хортиця вже не тече біля млина. Міст між K. Тіссенами та пам'ятником теж'зруйнували".Нині село є передмістям 3апоріжжя і називається Верхня Хортиця, де все ще збереглися декілька менонітських споруд. Ha жаль, зникло кладовище. Могильні плити з нього часто використовували для будівництва фундаментів нових будинків.

2024 Copyright http://vstudio.name Rights Reserved